Izvanučionička nastava – spoj klasičnog i modernog

Učenici 4. a i 4. b razreda 26. veljače bili su na izvanučioničkoj nastavi u pratnji voditelja Suzane Ivanček i Saše Gojkovića. Posjetili su Rimac Automobile te se tamo upoznali s izradom popularnog automobila Nevera. U 90 minuta stručnog vođenja učenici su dobili povijesni uvod, viziju i misiju tvrtke te pogledali izradu samog vozila od ideje do završnog projekta. Dojmljivo je bilo zaviriti u sve kutke tvrtke te doživjeti radno ali opušteno i poticajno ozračje.

U nastavku učenici su posjetili Končar gdje su mogli vidjeti kako nastaju motori i koji je put od ulazne sirovine (dijelova) do organizacije sklapanja, provjere, zaštite i plasiranja na tržište.

Zajednička fotografija u Rimac automobilimaZajednička fotografija u Rimac automobilimaZajednička fotografija ispred tvornice KončarSljedećeg su dana Rimac automobile posjetili i učenici 1. b i 1. g razreda u pratnji voditelja Ive Šakić i Saše Gojkovića. Spoznaju o modernim dosezima automobilske industrije nadopunili su izložbom kipara Ivana Meštrovića u Galeriji Klovićevi dvori. Izložbi je poticaj 140. obljetnica rođenja kipara, a učenici su u iscrpnom predavanju mogli čuti detalje o Meštrovićevu životu i stvaralaštvu te pogledati izvedbu njegove ideje umjetnosti o kojoj je govorio: „Moja se umjetnost izražava u tvrdom drvu i kamenu, ali ono što umjetnost sadržava nije ni od drva ni od kamena, ono je izvan prostora i vremena. Umjetnost je pjesma i molitva u isti mah.” Ivan Meštrović, O mojoj umjetnosti (Kolo, New York, 1924.)

Zajednička fotografija u Rimac automobilimaZajednička fotografija u Rimac automobilimaPosjet su završili u Gradskom kazalištu Kerempuh te se upoznali s fizičkom i duhovnom dimenzijom kazališta. Na klasicističkom tekstu Molièreove komedije Škrtac uočavali su svevremenost ljudske sudbine i mana te se nasmijali živopisnoj predstavi s elementima pop-kulture u režiji Dore Ružđak Podolski i adaptaciji Tomislava Zajeca.

Zajednička fotografija ispred Klovićevih dvoraZajednička fotografija u Kazalištu KerempuhO uspješnosti izvanučioničke nastave najbolje govori činjenica da su učenici odmah pitali kada će biti sljedeća.

objavio: Zoran Kovač   datum: 1. 3. 2024.