Naša škola je u projektu Junior Engineer Academy 2.0

Nakon što smo uspješno sudjelovali u prvom izdanju projekta Junior Engineer Academy, uključili smo se i u novi krug koji se simbolično zove Junior Engineer Academy 2.0. Cilj projekta je potaknuti zanimanje mladih ljudi u strukovnoj izobrazbi, ali i u nastavku školovanja za tehnička, inženjerska i znanstvena zanimanja.

Škole u projektu opremljene su Arduino Internet of Things opremom, kompletima senzora i 3D pisačem te novčanim sredstvima za realizaciju projekata. Osim opreme, uključena je i edukacija nastavnika-mentora te mentoriranje školskih timova od strane stručnjaka iz privrede i visokoškolskih ustanova.

U našoj školi smo u prvom projektu razvili nekoliko učila za prirodoslovlje i tehničku skupinu predmeta od kojih smo neke i predstavili na Danima Marcela pl. Kiepacha, a u nastavku projekta ćemo ih poboljšati i izraditi nekoliko novih kompleta kao što su digitalna menzura za veće predmete, digitalni vodeni kalorimetar, brojač okretaja i regulator brzine vrtnje za vjetroelektranu s okomitim vratilom i slično. Voditelj projekta u školi je nastavnik stručnih predmeta Zoran Kovač.

U Republici Hrvatskoj projekt provodi Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) u suradnji s Deutsche Telekom Stiftungom i Hrvatskim telekomom. Junior Engineer Academy (JEA) započeo je 2005. godine i trenutno se provodi u stotinjak škola diljem Njemačke kao dvogodišnji izborni program za učenike 8. i 9. godine školovanja. Junior Engineer Academy mreža srednjih škola u Hrvatskoj je prva i trenutno jedina JEA mreža izvan Njemačke.

objavio: Zoran Kovač   datum: 12. 3. 2022.

« Ožujak 2024 »