INFORMACIJE O UPISIMA I UGOVORIMA O NAUKOVANJU

Upis učenika

Uvjeti upisa polaznika u srednje strukovno obrazovanje su: završeno osnovno obrazovanje,
zdravstvena sposobnost, posebne psihofizičke sposobnosti, prethodno stečena razina
kvalifikacije te drugi uvjeti propisani kurikulumom i Zakonom o strukovnom obrazovanju.
Kandidatima s teškoćama ustanova za strukovno obrazovanje osigurava upis u skladu
rješenjem nadležnih službi.

• Pravo na upis u programe imaju polaznici koji su završili osnovno obrazovanje i koji su s licenciranom tvrtkom ( obrtom ili trgovačkim društvom) zaključili Ugovor o naukovanju kojim se reguliraju prava i obveze polaznika i tvrtke u kojoj se provodi praktična nastava.

• Praktična nastava polaznika koji se školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja realizira se u obrtničkoj radionici ili radionici trgovačkog društva koje ima dozvolu / licencu / za primanje naučnika.

• Temeljem popisa licenciranih tvrtki koji se može dobiti u Školi. Učenik i njegov roditelj/staratelj odabiru mjesto praktičnog obrazovanja i s poslodavcem sklapaju Ugovor o naukovanju.

• Ugovor o naukovanju kupuje se u 4 primjerka u prodavaonicama Narodnih novina.

• Broj dozvole/licence za praktični dio naukovanja upisuje se na Ugovor o naukovanju kod sklapanja ugovora.

• Ugovor potpisan od roditelja/staratelja i ovjeren u tvrtki u kojoj se provodi praktični dio naukovanja predaje se kod upisa u školu u 4 primjerka. Nakon ovjere škole da je učenik upisan u školu Obrtnička komora registrira Ugovore i vraća ih školi. Učenici Ugovor predaju u tvrtku majstoru - stručnom učitelju i zadržavaju jedan primjerak za roditelja/staratelja.

• Učenik započinje naukovanje početkom školske godine nakon položenog ispita za rad na siguran način temeljem Zakona o zaštiti na radu, što se evidentira potpisom i pečatom u mapi praktične nastave.

Ugovor o naukovanju može se raskinuti sporazumno, krivnjom tvrtke i krivnjom polaznika na propisanom obrascu "Raskid ugovora" koji se kupuje u Narodnim novinama.

objavio: Antun Martinović   datum: 3. 7. 2013.