Naša ravnateljica sudjelovala u ERASMUS + MOBILNOSTI u Barceloni

Naša ravnateljica Gordana Juran-Ratković, zajedno s kolegicama iz Bjelovara i Rijeke pohađala je krajem trećeg mjeseca strukturirani tečaj u Barceloni, u okviru ERASMUS + projekta Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.

Članovi UHSR-a prijavili su prošle godine projekt pod nazivom Učinkovito vođenje škole za održive promjene u okviru kojeg su planirali mobilnosti u nekoliko EU zemalja na strukturirane tečajeve. Tečajeve su ravnatelji izabrali temeljem potreba svojih ustanova, a konačni cilj projekta je uvođenje pozitivnih promjena u ustanove polaznika u područjima specifičnih ciljeva ovog projekta: širenja svijesti o potrebi boljeg odnosa prema okolišu, potrebi promjena načina poučavanja prilagođenog novim generacijama učenika i poticanje njihove kreativnosti i inovativnosti, internacionalizacija i dobrobiti koje ona donosi te poboljšanje školske klime.

Detalj s ERASMUS-aTako su ravnateljice srednjih strukovnih škola iz Križevaca, Bjelovara i Rijeke uočile potrebu usavršavanja u pisanju Erasmus+ projekata u novom EU proračunskom razdoblju (2021.-2027.)  i pronašle tečaj u Barceloni. Tečaj pod nazivom The New Erasmus Program 2021-2027: Writing and Managing Successful Projects for your School, trajao je 6 dana, a polaznici su prošli sve novosti vezane uz Erasmus+ i srodne projektne mogućnosti u novom proračunskom razdoblju. Neki su segmenti tečaja uključivali teoretska znanja, a neki praktičnu primjenu novih znanja. Osim novih vještina koje su stekle na tečaju, ravnateljice su uspostavile i mnoge nove vrijedne kontakte s kolegama iz europskih škola s kojima je u budućnosti moguće ostvariti suradnju u okviru Erasmus ili srodnih projekata. Naime, osim ekipe iz Hrvatske, na tečaju su sudjelovali nastavnici i ravnatelji iz Mađarske, Turske, Bugarske, Grčke i Italije, a radni jezik tečaja bio je Engleski jezik.

Detalj s ERASMUS-aJedan od ciljeva Erasmus + programa je i jačanje zajedničkog europskog identita kroz upoznavanje europskih kultura i običaja pa su svi sudionici predstavili svoje škole, sustave obrazovanja, svoje gradove, županije, države i  kulturu. Tako je i ravnateljica Gordana Juran-Ratković pred kolegama predstavila Srednju školu „Ivan Seljanec“ Križevci, grad Križevce i Županiju Koprivničko-križevačku sustav strukovnog obrazovanja u RH, kao i aktivnosti koje provode u školi. Kolege iz ostalih zemalja pokazali su velik interes za suradnju s našom školom pa se nadamo da će se nešto od toga uskoro i ostvariti.

Osim događanja na samom tečaju, u jačanje europskog identiteta svakako možemo uvrstiti upoznavanje gradova i država u kojima se tečaj odvija. Zato je u okviru svakog strukturiranog tečaja predviđen i određen broj kulturoloških aktivnosti kroz koje sudionici upoznaju gradove u kojima se tečaj održava. Tako je i u okviru ove mobilnosti bilo raznih posjeta znamenitostima u Barceloni, prekrasnom višemilijunskom gradu koji je metropola Katalonije, bogate španjolske regije koja plijeni svojom ljepotom, otvorenim i srdačnim stanovnicima, čistoćom, kao i organiziranošću koja se vidi na svakom koraku – od prometa do industrije, poljoprivrede, školstva i sporta. U svakom slučaju, od Barcelone i u Barceloni se može mnogo naučiti.

Nakon mobilnosti, ravnateljica je s edukacijom i projektom upoznala Nastavničko vijeće Srednje škole „Ivan Seljanec“ Križevci na sjednici 20.4.2022. te je dogovoreno da se napori Škole u smjeru programa mobilnosti, internacionalizacije škole i jačanja europske dimenzije škole u sljedećem razdoblju pojačaju.

objavio: Zoran Kovač   datum: 27. 4. 2022.