Posjetili smo sunčanu elektranu na krovu RTCP-a

Lijepo vrijeme prije pogoršanja iskoristili smo za posjet sunčanoj elektrani na krovu Razvojnog centra i tehnološkog parka u susjedstvu naše škole. Na izvanučioničku nastavu izašli su učenici 1.c razreda, smjer strojobravar u okviru stručne prakse s nastavnikom Damirom Katanovićem, učenici 3.c razreda, smjer vodoinstalater također u okviru stručne prakse s nastavnikom Danijelom Plavecom i učenici 3.b razreda, smjer strojarski računalni tehničar u okviru nastavnog predmeta Obnovljivi izvori energije s nastavnikom Zoranom Kovačem. Na krov RTCP-a poveli su nas domaćini gospođa Ivana Dubravec i gospodin Luka Nemčić, a pridružio nam se i zamjenik gradonačelnika gospodin Danijel Šaško.

Domaćini Luka i Ivana rekli su nam više o Križevačkim sunčanim krovovima - samoj ideji, načinu financiranja, mogućnošću ulaganja i povratu uloženih sredstava, a o tehničkim detaljima fotonaponskog sustava kao diplomirani inženjer elektrotehnike po struci više je govorio gospodin Šaško. Učenici su tako mogli vidjeti fotonaponske module u radu, njihov položaj i orijentaciju, čuti o tehničkim karakteristikama, snazi, iskoristivosti i vijeku trajanja. Osim fotonaponskih pogledali smo i kolektore za zagrijavanje vode za potrebe RTCP-a.

učenici i domaćini na krovu RTCP-a

U neformalnom razgovoru nakon službenog dijela učenici su mogli čuti o potrebama za stručnim kadrovima, mogućnošću zapošljavanja, budućnosti dobivanja energije iz obnovljivih izvora, ulaganjima u privatnim domaćinstvima i slično.

učenici i domaćini na krovu RTCP-a

Na kraju smo se zahvalili našim domaćinima Ivani i Luki i zamjeniku gradonačelnika Šašku što su odvojili svoje vrijeme i na zanimljiv način nam izložili koncepti i rad prve križevačke sunčane elektrane iz čega smo puno naučili.

Zoran Kovač

objavio: Zoran Kovač   datum: 6. 10. 2021.