STRUČNO USAVRŠAVANJE NASTAVNICE GORDANE HASANEC I RAVNATELJICE GORDANE JURAN - RATKOVIĆ U ERASMUS+ PROJEKTU

Od 1. do 7. veljače 2015. ostvareno je stručno usavršavanje nastavnice Gordane Hasanec iz obrazovnog sektora TEKSTIL I KOŽA i ravnateljice Srednje škole „Ivan Seljanec“ Križevci u Erasmus+ projektu mobilnosti Professional Design and Textiles Training – PROTEX.

PROTEX  -  Professional Design and Textiles Training

Erasmus+ KA1 PROJEKT

Projekt PROTEX obuhvaća Obrtničku školu iz Splita kao koordinatora projekta, te tri srednje strukovne škole kao partnere pošiljatelje: Srednju strukovnu školu Varaždin, Obrtničku školu Požega i Srednju škola „Ivan Seljanec“ Križevci.

U projektu je sudjelovalo ukupno 21 nastavnica, stručnjaci koji obrazuju učenike i osiguravaju stručnu praksu učenicima za zanimanja: odjevni/modni tehničar, galanterijski tehničar, obućarski tehničar, galanterist, obućar i  krojač te  3 ravnatelja:  Davor Kulić - ravnatelj Obrtničke škole iz Splita, Iva Šnajder - ravnateljica Obrtničke škole Požega i Gordana Juran-Ratković - ravnateljica Srednje škole „Ivan Seljanec“ Križevci.

Kao partneri domaćini odabrane su talijanske škole: Istituto d’Istruzione Superiore – E. Usuelli Ruzza (Padova)  i Politecnico Calzaturiero SCARL (Stra)  koje imaju dugogodišnju tradiciju u pružanju kvalitetne izobrazbe za tekstilna i kožarska zanimanja.

Kao sudionici mobilnosti stekli smo uvid u sadržaj obrazovnih programa sektora mode, upoznali se s novim didaktičkim i pedagoškim pristupima i metodama te novim metodologijama poučavanja koje koriste talijanski nastavnici, ciljanim kompetencijama učenika po završetku školovanja, te tehnologijama i materijalima koji se koriste u talijanskim školama.

Predstavnici naših škola upoznali su talijanske partnere sa hrvatskim srednjoškolskim stručnim obrazovanjem i sa školama iz kojih dolaze.

U sklopu mobilnosti posjetili smo i poduzeća s kojima naši talijanski partneri usko surađuju u provođenju obrazovnih programa i pripremanju učenika za tržište rada :

·                     Staff International – Diesel, tvrtku koja dizajnira, proizvodi i distribuira za svjetske modne brendove: Maison Martin Margiela, Viktor & Rolf, Dsquared2, Vivienne Westwood, Marc Jacobs Men i Just Cavalli.

·                     Calzature Original Salmaso , tvornicu obuće osnovanu 1967. godine s idejom stvaranja cipele za ženu profinjenog stila.

·                     Borse Artigiani Veneziani, tvornicu torba i modnih dodataka.

·                     Zanetti Moda, tvornicu ženske konfekcije (bluze i košulje) osnovanu 1965. godine.

Sve navedene institucije nalaze se u pokrajini Veneto, a njihova suradnja jako je dobar primjer kako se može vrlo uspješno poslovati u sektoru mode uz međusobnu suradnju i usku suradnju s obrazovnim institucijama.

Stvoren je i temelj za daljnju suradnju između naših institucija i talijanskih partnera u ovom projektu.

objavio: Antun Martinović   datum: 9. 3. 2015.

« Ožujak 2024 »